Temp

 • Çocuk da Yapamam, Kariyer de!
  Elif Şafak’ın Siyah Süt kitabının çıktığı günleri hatırlıyorum. Sene 2007. Ben 21 yaşındayım. Kitabın konusunun yazdığı bir haberi okuyorum: Elif Şafak kitapta, doğum sonrası depresyonundan, bebeğinden nasıl nefret ettiğinden bahsediyor. O anda yüreğimde oluşan derin dehşet ve kınama hissini bugün gibi hatırlıyorum. İçimden hemen şu yaftayı yapıştırıyorum: ‘Ya entellektüellik diye ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz, ayıp be!’ Bunu söyleyen ben, çocukluğundan… Okumaya devam et Çocuk da Yapamam, Kariyer de!
 • En güçlü yanın, aslında en güçsüz yanın olmasın?
  Klişe bir soru; en güçlü yanın nedir? Özellikle bir İK sorusu olarak o kadar ünlendi ki, bu sorunun en makbul cevapları diye listeler var artık. Google’a sorarsanız, bu soruya uygun görülen genel cevaplar, ‘yazmak, satış, insan ilişkileri, yaratıcılık’ gibi özellikler. Gayet güzel, buraya kadar sorun yok. Hepimiz bazı konularda özellikle iyiyiz. Peki, bu en güçlü… Okumaya devam et En güçlü yanın, aslında en güçsüz yanın olmasın?
 • Çocuklu Evde Home Office: Bir Yeni Yüzyıl Becerisi
  Bir yanda hayatımızdan yok olan trafik. Ev kıyafetleriyle çalışmanın rahatlığı. Bir yanda arka fonda durmadan çalan ‘Ali Baba’nın çiftliği’ sesleri, çığlıklar, ağlamalar. Sürekli yemek pişmesi ve sürekli fonda çalan Aram Sam Sam’a eşlik eden soğan kokuları. Yere takır tukur düşen legolar, paldır küldür yuvarlanan kutular, yumruklanan kapılar. Yeni ofisinize hoş geldiniz! Son iki hafta hepimiz… Okumaya devam et Çocuklu Evde Home Office: Bir Yeni Yüzyıl Becerisi
 • Neden kendi işini yapmalısın?
  Zor işler mi bizi bulur, yoksa biz mi zor işleri buluruz? Zaman geçtikçe, büyük resme baktıkça, ikincisinin doğru olduğunu gördüm. Uzun bir süre, kurban psikolojisine yatkın bir halde çalıştım. Bunun bir sebebi, beklenmedik bir şekilde babamın iflas etmesi ve benim parayla hiç beklemediğim bir zamanda, üniversite mezuniyetinde tanışmamdı. Herkesin son derece “normal” bulduğu “okulu bitirip… Okumaya devam et Neden kendi işini yapmalısın?
 • Koronapsikoloji’nin Sordurduğu 50 Soru
  Ben kimim? Neden bu işi yapıyorum? Neden yıllarca dışarıda koşturmuşum? Bugün ölsem bu hayattan ne almış / ne vermiş olacağım? Dünya bazen kaçacak yer kalmayacak kadar küçük müymüş? Bu kadar çok kıyafete ihtiyacım var mı? Çocuğum ben işteyken bütün gün bu eve tıkılmaya nasıl tahammül ediyor? Dijital düzene bir günde geçebildiysek, şimdi ne olacak? Hepimiz… Okumaya devam et Koronapsikoloji’nin Sordurduğu 50 Soru