Marka İşleri

Marka danışmanlığı şirketim Brandvisors‘da, marka stratejisi oluşturma ve marka yönetimi hizmetlerini veriyoruz. Firma sitesine göz gezdirebilirsiniz ama, daha detaylı ve ilk ağızdan öğrenmek isterseniz, aşağıda detaylarıyla anlattım.

 

MARKA STRATEJİSİ

Kimler için?

*Kendi markasını kurmak üzere olanlar

*Mevcut markasını profesyonel olarak ele almak isteyenler

*Start-up, KOBİ ve kurumsal firmalar

————————————————————————————————

Yeni bir marka kuruyorsanız, ilk yapmanız gereken işe marka stratejisinden başlamak olacaktır. Markanız kime hitap edecek, rakipleri arasında nasıl konumlanacak, nasıl görünecek, nasıl konuşacak, hangi ürünleri sunacak, uzun vadede neleri hedefleyecek?

Yeni markalar veya markalarını yeniden yaratmak isteyenler için, Marka Stratejisi çalışması tüm bu soruların yanıtlarını içeriyor. Bu çalışma, mevcut veya yeni markanın A’dan Z’ye tüm iş ve iletişim stratejisinin oluşturulmasını kapsayan, çok detaylı bir plan.

Bu çalışma tamamlandığında, markanızla ilgili her soruda başvurabileceğiniz, tüm iş ortaklarınızla paylaşabileceğiniz, buradan hareketle uzun süre marka ve iletişim stratejinizi belirleyebileceğiniz bir başucu dokumanına sahip oluyorsunuz.

Marka Stratejisi hizmetimizin detayları kısaca şöyle;

Pazara ve kategoriye genel bakış

Rakip analizi

Kategori içgörüleri analizi

SWOT analizi

Hedef kitle analizi ve personalar

Marka konumlandırması

Müşteri yolculuğu haritası

Marka denetim (mevcut markalar için)

Ürün ve paket oluşturma

Fiyatlandırma

Marka içerik stratejisi oluşturma

Sosyal medya ve topluluk oluşturma stratejileri

MARKA YÖNETİMİ

Kimler için?

*Şirketinde bir pazarlama ekibi bulunmayan / ekip sayısının yetersiz olduğu firmalar

Marka stratejiniz hazır olduktan sonra, markanızın şirketinizdeki iç ekiple birlikte veya tamamen bizim tarafımızdan yönetilmesini isterseniz, birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Marka Yönetimi kapsamında bizimle çalıştığınızda bulacağınız farklı bir hizmet, ‘Hayran Kitlesi Yaratma’ yaklaşımımız olacaktır. Aşağıda hem bu konuda hem de genel olarak marka yönetimi konusunda verdiğimiz tüm hizmetlerin detaylarını bulabilirsiniz.

Marka Kreatif İçerikler

Kurumsal kimlik tasarımı

Marka kitabı oluşturulması

Fotoğraf ve video çekimi

Web sitesi içerik yazımı

Dijital Marka Yönetimi

Sosyal medya içerik oluşturulması, paylaşımı, yönetimi

Reklam yönetimi

Google adwords yönetimi

Dijitalde marka ve influencer işbirlikleri

 

Hayran Kitlesi Yaratma Stratejileri

Markanız hedef kitlesiyle güçsüz bir bağı mı var?

Sadece indirim yaptığınızda size gelen bir müşteri kitlesine mi sahipsiniz?

Müşteri sadakati, artık eskiyen bir terim. Eğer uzun vadede değer yaratan bir marka olmak istiyorsanız, müşteri değil, bir hayran kitlesi yaratmanız gerekiyor. 

Biz size, müşterinizin bugüne dek düşündüğünüzden farklı olarak aslında kimler olduğunu, neler istediğini birlikte bulacağımız yöntemleri kullanarak, hayranlarınızı yaratmanız için yol haritanızı hazırlıyoruz. Birçok alanda denenmiş ve kanıtlanmış hayran yaratma stratejilerine dayanarak, psikologlarımız ve marka uzmanlarımızın bir arada üzerinde çalıştığı özel bir stratejiyi size sunuyoruz.

Müşteriler, daha iyi fiyat veya avantaj bulduğunda giderler.

Hayranlar ise, takım kaybetse de, ürün daha pahalı olsa da markaya sadık kalırlar. Müşteriler geçicidir, hayranlar markanızı başkalarına da tanıtarak otomatik olarak marka elçisi görevi yaparlar.

Peki, insanlar bir markaya neden hayran olur?

Kendi değerleri, markanın değerleriyle örtüşüyordur.

Marka onların söylemek istediklerini söylüyor, savunmak istediklerini savunuyor, karşı çıkmak istediklerine karşı çıkıyordur. 

Bunu söylemişken;

Hiçbir marka, ‘herkesin hayran olduğu marka’ olamaz. Hayranlık derecesinde bir marka bağlılığı yaratmayı hedefliyorsanız, tıpkı bir kişi gibi, bir duruşunuz, inançlarınız, sevdiğiniz ve sevmedikleriniz, savunduklarınız ve karşı olduklarınız olmalıdır. Bu, belli bir kitleyi hayranınız yapmak için, başka bir kitleyi bilinçli olarak dışarıda bırakmayı gerektirir. Düşmanı olmayanın, hayranı da olmaz. 

Ortalama, kimseyi dışarıda bırakmadan hekrese hitap etmek isteyen bir marka, en sonunda ‘hiç kimsenin markası’ olur. 

Hayran yaratma için nasıl çalışıyoruz?

1-Değerler analizi

Markanızın, markanın kurucusunun, varsa ana şirketin ve İK’nın değerlerini analiz ediyoruz. 

2-Hedef kitle belirleme

3-Araştırma

Araştırmayla, hedef kitlemizin değerlerini inceliyor, başka neleri tutkuyla sevdiklerini araştırıyoruz. Bunlar bizim rakiplerimiz olmak zorunda değil. Hedef kitlemiz bir kıyafeti giymeyi, bir müziği dinlemeyi, bir havayolu firmasını tutkuyla seviyorsa bunlar bizim için çok önemli verilerdir.

4-Marka Kimliği

Hedef kitlemizin değerleri ve şirket değerlerimizi bir araya getirerek, markamızın kimliğini oluşturuyoruz/yeniden düzenliyoruz. 

5-Offline ve online strateji

Markamızın potansiyel hayranlarıyla hem online hem de offline olarak nasıl bağlantıya geçeceğimizi başlangıç, gelişme, sürdürme aşamaları olarak planlıyoruz.

Bilinirlik uyandırma / İlgi çekme / Düzenli takipçi haline getirme / Aktif olarak katılımlarını sağlama / Sadık takipçiler haline getirme / Hayran – marka elçisi haline getirme 

Lokalizasyon

Global marka veya kampanya stratejinizi lokalize etmeniz mi gerekiyor? Bildiğiniz gibi, bu çeviriden çok daha fazlasını gerektiriyor. Lokalizasyon hizmetinde, araştırma destekli bir lokal stratejiyi, global konumlandırmaya ve yerel dinamiklere en uygun şekilde optimize ediyoruz. 

Trend Sunumu

Yılda iki kez, stratejistlerimizin global reklam ve iletişim stratejilerinden oluşan trendler sunumu için bizden randevu alabilirsiniz.